سیمیلار وب ابزاری عالی برای سئو

زمان مطالعه: 6 دقیقه

همانطور که می‌دانید الکسا یکی از وب سایت های کاربردی برای سئوکاران در چند سال اخیر بوده است که از این سایت برای بررسی رتبه سایت، جستجوی برای کلمات کلیدی پر کاربرد استفاده می شده است. این وب سایت کاربردی در چندین ماه گذشته اعلام کرده است که به زودی بازنشست می شود و کاربران آن باید در این شرایط به دنبال بهترین جایگزین برای خود باشند، در چنین شرایطی چه ابزاری بهتر از سیمیلاروب خواهد بود؟

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که آیا سیمیلاروب تازه شروع به فعالیت کرده است یا چندین سال است که این ابزار مشغول به کار است؟ برای پاسخ به این سؤال باید به شما بگوییم که خیر، سیمیلاروب در روزهایی که الکسا در نقطه اوج فعالیت خود بوده است نیز مشغول به کار بوده و همچنان جز بهترین ابزار های سئو برای اکثر سئوکار حرفه ای در دنیای وب می باشد.

در ادامه این مطلب را از سایت الهام کشاورز دنبال کرده تا با هم به تحلیل و بررسی ابزار سیمیلاروب بپردازیم، برای آشنایی با امکانات این ابزار با ما همراه شوید.

در ابتدا به شما پیشنهاد میکنم ویدئوی آموزشی سیمیلاروب زیر را از الهام کشاورز ببینید.

چرا الکسا خداحافظی کرد؟

وب سایت رسمی الکسا در چندین ماه اخیر اعلام بازنشستگی کرده است اما در پس آن دلیل خداحافظی خود از دنیای وب را بازگو نکرده است و فقط خبر خداحافظی خود را به صورت واضح اعلام کرده است، اگر برایتان سوال پیش آمده است که چرا الکسا بازنشسته شد؟ پشت پرده ماجرا چیست؟ باید اندکی صبر کنید تا پس از بازنشستگی دلایل آن بازگو شود.

بیشتر دیده شدن سیمیلاروب

الکسا در روزهای اوج فعالیت خود نیز خیلی مد نظر متخصصین سئو نبوده و بسیاری از سئوکاران حرفه ای تمایلی به استفاده از آن نداشته اند چرا که این وب سایت باگ های بسیاری داشته و توانایی ارسال داده های واقعی را به درستی نداشته است. 3 نکته مهم از محبوب نبودن الکسا نزد وبمستران شامل:

 • عدم ارائه آمار دقیق

از آنجایی که آمار ارسال شده توسط الکسا به صورت دقیق و واضح نبوده و تقریبی است، به هیچ عنوان نمی توانید به آن تکیه کنید و اصولا اطلاعات آن با اطلاعات مرتبط با سایت، زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود.

 • هزینه های سنگین عضویت در الکسا

اگر شما جز کسانی هستید که برای استفاده از تمامی امکانات الکسا از اکانت پولی آن استفاده می کنید می دانید که هزینه خرید اکانت الکسا به دلیل استفاده از نرخ دلار، بالا بوده و برای اکثر کاربران امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت.

 • امکان تقلب در الکسا وجود دارد!!

می دانید که الکسا دوست صمیمی وبمستران متقلب است، چرا که افراد به سادگی می توانند با پرداخت هزینه ای مختصر رتبه ی الکسای وب سایت خود را جابجا نمایند. در این شرایط استفاده از این وب سایت اصلا منطقی نبوده و بهتر است برای همیشه از خداحافظی این ابزار خوشحال باشید.

سیمیلار وب می‌تواند بجای الکسا استفاده شود؟

قطعا سیمیلار وب ( Similarweb )، بهترین جایگزین برای الکسا به حساب می آید که به دلیل داشتن امکانات متعدد جای هیچگونه نقصی در آن وجود نداشته و اطلاعات مختصر و مفیدی از ورودی های ارجاعی رقبا، بازدیدهای روزانه، کلمات پر بازدید و … در آن وجود دارد و اطلاعات درستی به مخاطبان خود می دهد.

 • الکسا چند ماهی است که پایان کار خود را اعلام کرده، بنابراین یکی از مهمترین دلایل دست کشیدن از این وب سایت و استفاده از سیمیلاروب به جای الکسا کاملا منطقی است.
 • الکسا ابزار آمارگیری دقیقی برای اطلاعات سایت نبوده و درصد خطای آن بسیار زیاد است.

محتوای پیشنهاد شده: اصطلاحات سئو چیست

ویژگی های سیمیلاروب کدام است؟

قطعا خیلی از متخصصین سئو از سیمیلاروب تاکنون استفاده نکرده اند و با خواندن ویژگی های این ابزار حالا مشتاق دانستن بیشتر در رابطه با امکانات ابزار Similarweb هستند، در ادامه برای آشنایی بیشتر با امکانات ابزار سیمیلار وب با ما همراه باشید.

 • نمایش ارجاعات ( Referrals )

Referrals چیست؟ بخش Referrals در وب سایت سیمیلاروب چه وظیفه ای دارد؟ شما می توانید از این بخش، وب سایت های ارجاع دهنده ترافیک به وب سایت مورد نظرتان را مشاهده نمائید، از این روش می توانید برای پیدا کردن رسانه هایی که رقبا در آن رپورتاژ آگهی منتشر کرده اند، آگاهی پیدا کنید.

 • ارائه کلمات پرسرچ ( Search )

یکی از مهمترین اطلاعاتی که سیمیلاروب به راحتی در اختیار شما قرار می دهد لیست کاملی از کلمات پرسرچ رقبا یا حتی وب سایت خودتان است که برای تحلیل رقبا عالی است، قطع به یقین این اطلاعات در روزهای اولیه برای پیدا کردن کلمات پرسرچ به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

 • تحلیل سوشال مدیا ( Social )

یکی از مهمترین قسمت های سیمیلاروب تحلیل سوشال مدیا و دریافت سوشال سیگنال است که این آمار به صورت جالبی سطح فعالیت را در وب سایت شما نشان می دهد. به طور مثال اگر شما فعالیت خوبی در اینستاگرام داشته باشید می توانید از این شبکه اجتماعی ترافیک ارجاعی دریافت شده خود را بگیرید.

 • شناخت علائق مخاطبین ( Audience Interests )

از مهمترین دغدغه های متخصصین سئوکار در روزهای اول و شروع کار وب سایت شان شناخت دقیق علاقمندی های مخاطبین است که بتوانند براساس آن علائق کاربران وب سایت خود را مورد آنالیز قرار بدهند.

 • نمایش رقبا و سایت های مشابه ( Competitors & Similar Sites )

در بخش نمایش رقبا و سایت های مشابه شما به راحتی می توانید لیست قابل قبول و مورد تاییدی از رقبای خود را که موضوع یکسانی با شما دارند، بررسی نمائید. برای یک سئوکار شناخت دقیق رقبا برای چیدن استراتژی درست اهمیت بسیاری داشته است که با وجود ابزار سیمیلاروب می توانید به راحتی این گزینه را داشته باشید و بدون دردسر رقبای هر سایتی را پیدا کرده و لذت ببرید.

 • تعداد کل بازدید ها ( Total Visits )

شما می توانید با استفاده از این وب سایت میزان بازدید سایت تان را به صورت تقریبی چک نمائید و پس از آن برای تجزیه و تحلیل مخاطبانتان و رقبا از آن استفاده نمائید. اطلاعات به دست آورده برای اندازه گیری سطح ترافیک بین سایت ها کاملا اصولی و دقیق بوده و شما می توانید بررسی ماهانه و هر 6 ماه یک بار بر روی وب سایت تان داشته باشید.

چطور از ابزار سیمیلار وب استفاده کنیم؟

ابزار قدرتمند سیمیلار وب

شما می توانید با استفاده از این وب سایت میزان بازدید سایت تان را به صورت تقریبی چک نمائید و پس از آن برای تجزیه و تحلیل مخاطبانتان و رقبا از آن استفاده نمائید. اطلاعات به دست آورده برای اندازه گیری سطح ترافیک بین سایت ها کاملا اصولی و دقیق بوده و شما می توانید بررسی ماهانه و هر 6 ماه یک بار بر روی وب سایت تان داشته باشید.

روش استفاده از سیمیلاروب چطور است؟

اگر پس از خواندن این مطالب نوشته در بالا تصمیم به استفاده از ابزار سیمیلاروب گرفته اید باید بدانید که همین حالا به جمع حرفه ای ها اضافه شده اید و می توانید با کمک ما یک تحلیل و بررسی مناسب و حرفه ای را تجربه نمائید.

جالب است بدانید که کار با سیمیلاروب اصلا سخت نبوده و شما به دو روش می توانید سایت های مورد نظرتان را تحلیل نمائید، این روش‌ها شامل:

ثبت نام در سایت و استفاده مستقیم

ساده ترین روش استفاده از این ابزار، مراجعه به وب سایت رسمی این ابزار (similarweb) می باشد که پس از ورود می توانید با وارد کردن آدرس دامنه خود و کلیک بر روی گزینه سرچ تحلیل سایت تان را داشته باشید. پس از جستجوی دامنه شما وارد صفحه ای می شوید که با اطلاعات دامنه شما مرتبط بوده و در سمت چپ صفحه شما، یک منوی ستونی وجود دارد که با کلیک بر روی هر بخش می توانید اطلاعات مربوط به سایت را مورد آنالیز قرار بدهید و به سادگی یک آنالیز حرفه ای انجام بدهید.

نصب اکستنشن های سیمیلار وب

شما می توانید به غیر از مراجعه به وب سایت سیمیلاروب با کمک مرورگرهای کروم یا فایرفاکس این نرم افزار را نصب نمائید و به راحتی از آن استفاده نمائید.

لینک نصب اکستنشن سیمیلاروب در کروم:  https://chrome.google.com/webstore/detail/open-in-similarweb/klcggngpagkfoibiidmbccmnbhcfkfkp

لینک نصب اکستنشن سیمیلاروب در فایرفاکس: https://addons.mozilla.org/fa/firefox/addon/similarweb-sites-recommendatio/

موارد مهم که باید از ابزار سیمیلاروب بدانید

می خواهید از سیمیلاروب استفاده نمائید؟ برای استفاده از این ابزار شما باید فیلترشکن تان را روشن نمائید تا امکان دسترسی به اطلاعات دقیق را داشته باشید، نگران هزینه های این وب سایت هم نباشید چرا که با یک فیلتر شکن ساده هم کارتان راه خواهد افتاد.

اما نکته ای که باید الان به آن توجه داشته باشید این است که خیلی هم به سیمیلاروب اعتماد نکنید چرا که مثل تمامی ابزارهای موجود در دنیای وب نقص های خود را داشته است و بهتر است بیشتر برای به دست آوردن اطلاعات جهت مقایسه وب سایت ها از آن استفاده کنید. فراموش نکنید؛ برای تصمیم گیری کارهای مهم به صورت 100 درصد به این نکات توجه نکنید چرا که هر برنامه ای نقص های خود را دارد.

در نهایت از سیمیلار وب استفاده کنیم یا خیر؟

وب سایت الکسا همین امسال اعلام کرده است که در تاریخ 1 می 2022 برای همیشه از دنیای وب خداحافظی خواهد کرد و این خبر دلیل برآن شده است تا بسیاری از مخاطبان مصرف کننده از این وب سایت، به دنبال سایتی بهتر برای آمارگیری سایت خود باشند.

در این نوشتار ما سعی برآن داشته ایم تا شما را با مزایا، معایب و چگونگی کار با این وب سایت آشنا نمائیم تا بتوانید در ادامه برای تجزیه و تحلیل سایت تان از آن بهرمند شوید و قطعا در حال حاضر ابزار جایگزین الکسا، سیمیلار وب خواهد بود.

سوالات متداول ابزار سیمیلار وب

آیا سیمیلار وب جایگزین مناسبی برای الکساست؟

قطعا سیمیلار وب ( Similarweb )، بهترین جایگزین برای الکسا به حساب می آید که به دلیل داشتن امکانات متعدد جای هیچگونه نقصی در آن وجود نداشته و اطلاعات مختصر و مفیدی از ورودی های ارجاعی رقبا، بازدید های روزانه، کلمات پر بازدید و … در آن وجود دارد و اطلاعات درستی به مخاطبان خود می دهد.

ویژگی های سیمیلار وب کدام است که برتری آن را ثابت می‌کند؟

در ابزار سیمیلاروب ویژگی هایی به چشم می‌خورد که می‌تواند در نبود الکسا کاربردی باشد از جمله: نمایش ارجاعات ( Referrals )، ارائه کلمات پرسرچ ( Search )، تحلیل سوشال مدیا ( Social )، شناخت علائق مخاطبین ( Audience Interests )، نمایش رقبا و سایت های مشابه ( Competitors & Similar Sites )، تعداد کل بازدید ها ( Total Visits )

4.7/5 - (16 امتیاز)

Keshavarzمشاهده نوشته ها

Avatar for Keshavarz

من الهام کشاورز هستم و از سال 92 به صورت تخصصی در حوزه سئو فعالیت میکنم و درحال حاضر مدرس این حوزه هستم.

6 نظر از کاربران عزیز

 • این ابزار رو در سایت‌های اکانت‌های اشتراکی ابزارهای سئو رو می‌فروشن خیلی در موجود نیست، می‌خوام بدونم به عنوان جایگزین این ابزار (با ابزارهایی مثل ماز که بیشتر در این سایت‌ها موجود هستند) چه چیزی رو پیشنهاد می‌کنید.

  • سلام وقت شما بخیر
   هر ابزاری ممکنه یه سری امکانات و در اختیار کاربران قرار بده
   سیمیلاروب یه بخش خوبی داره که برای سنجیدن رقبا هستش
   مثلا به جای بخش کیوورد ریسرچش میتونید از ابزار سمراش استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *