chatgpt چیست

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در ماه‌های اخیر آنچه فضای اینترنت را به شدت طوفانی کرده است، اتفاقی است که توسط هوش مصنوعی رخ داده است. بسیاری از چت بات‌ها به طور ۷ * ۲۴ پشتیبانی ارائه می‌دهند، اما ChatGPT بسیار هیجان انگیزتر است. به طوری که توانسته به مدت ۵ روز حدود یک میلیون کاربر را جذب خود کند.

در گذشته بسیاری از کسب و کارها برای رفع مشکلات خود از چت بات‌ها استفاده می‌کردند اما آن‌ها نتوانستند به اندازه کافی مفید واقع شوند و بین کاربران و این نوع برنامه‌ها یک شکاف عمیق ایجاد کنند. اما با آمدن chatGPT تا حدود زیادی این فاصله کمتر و کاربران بسیاری از این ربات استقبال کردند. در ادامه شما را بیشتر با مزایا و معایب چت جی پی تی آشنا خواهیم کرد.

آموزش ویدئویی ابزار چت جی پی تی chatgpt

اگر زمان برای شما مهم است و می خواهید در قالب یک ویدئو آموزش این ابزار را مشاهده کنید ویدئو زیر را ببینید

هوش مصنوعی چیست؟

اگر با هوش مصنوعی آشنا نیستید، باید بگوییم که هوش مصنوعی می‌تواند یک ربات شبیه انسان باشد که مثل انسان می‌تواند صحبت کرده و فکر کند. درگذشته برنامه‌نویس‌ها برای هر دیتایی اطلاعاتی را در نظر می‌گرفتند که متناسب با دیتا اطلاعات ارائه می‌شد. اما هوش مصنوعی توانست یک تحول را ایجاد کند که مانند یک انسان فکر کند. یکی از محصولات هوش مصنوعی، چت جی پی تی است که به تمام سوالات شما چه کوتاه و چه بلند می‌تواند به طور کاملاً آگاهانه پاسخ داده و حتی یک مکالمه دوطرفه ایجاد کند.

هوش مصنوعی chatGPT چیست؟

چت جی پی تی چیست

هوش مصنوعی chatGPT چیست؟ (ChatGPT (Chat Generative Pre-trained Transformer در نوامبر ۲۰۲۲ راه اندازی شده است و نسخه پیشرفته سیستم‌های سنتی است. شرکت OpenAI در جدیدترین استراتژی و برنامه خود، راه حلی را برای تقویت و گسترش کسب و کارها همچنین بهره وری بیشتر در زمان کم ارائه داده است. این راه حل یک فناوری جدید مبتنی بر هوش مصنوعی است، یک حرکت نوآورانه که توانسته بین انسان و ربات ارتباط و یکپارچگی ایجاد کند که این موضوع منجر به یک مکالمه طبیعی شده است.

به دلیل این که این ربات از الگوریتم‌های هوش مصنوعی بهره برده است، همچون پیام رسان‌های معمولی، بهترین راه حل‌ها را به کاربران ارائه می‌دهد. شرکت OpenAI، یک نهاد مستقل است که هدف خود را از ارائه این ربات، پاسخ جامع و کامل به سوالات بر اساس ورودی داده‌ها توسط کاربر، انتخاب خودکار کلمات و البته احساسات عنوان کرده است. در واقع آنچه باعث ساخت این ربات شده است، وجود سوالات و معاملات بسیار پیچیده بوده است. این ربات پس از آموزش، می‌تواند خروجی‌های مشابه، نه به طور یکسان را با توجه به داده‌های آموزشی ارائه دهد.

با توجه به عملکردی که این هوش مصنوعی دارد، توانست نظر تمام دنیا را به سمت خود جلب کند.

نحوه عملکرد chatGPT

پس از دریافت پاسخ چت جی پی تی چیست؟ اینک عملکرد آن را توضیح خواهیم داد. با توجه به اینکه چت جی پی تی chatGPT بر اساس هوش مصنوعی کار می‌کند، می‌تواند پاسخ تمام سوالات کاربران را بدهد. در ابتدا نسخه اولیه این ربات دارای اشکالاتی بود که پس از بازخوردهایی که دریافت شد، اشکالات اصلاح و برطرف شدند.

البته همچنان زمانی که کاربر، برنامه را راه اندازی می‌کند یک هشدار مبنی بر سلب مسئولیت بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود که به کاربر این هشدار را می‌دهد که chatGPT به طور صد در صد نمی‌تواند دقیق باشد و این امکان وجود دارد پاسخ‌هایی را دریافت کنید که باعث ناراحتی شما شود. اما در کنار این ایراد می‌توان جنبه مثبت این ربات را نیز در نظر گرفت که برای هر کسب و کاری می‌تواند خروجی ارائه دهد.

نحوه استفاده از chatGPT

ثبت نام در chatGPT

با چند کلیک ساده می‌توانید به راحتی از این ربات استفاده کنید. وارد سایت رسمی OpenAI شوید و قسمت ChatGPT را انتخاب کنید. سپس گزینه Try ChatGPT را کلیک کنید، پنجره‌ای بر روی صفحه نمایش نمایان می‌شود که باید ثبت نام را انجام دهید. پس از ثبت نام به دنیای هوش مصنوعی ChatGPT رفته و لذت ببرید.

برای استفاده از chatGPT نیاز به دانش خاصی نیست، تنها کافیست سؤال خود را به صورت ساده پرسیده و منتظر پاسخ بمانید. نکته قابل توجه این است که با توجه به مزایایی که چت جی پی تی دارد اما استفاده از این ابزار در ایران امکان‌پذیر نیست. کاربرانی که در داخل ایران هستند، به دلیل وجود تحریم‌ها نمی‌توانند از طریق آی پی ایران و شماره تلفن‌های ایران به این ابزار دسترسی پیدا کنند.

پس چه کنیم؟! شما می توانید با خرید شماره های مجازی در این ابزار ثبت نام کرده و استفاده کنید.

برای خرید شماره های مجازی از سایت های زیر استفاده نمائید:

https://numberland.ir/
https://sms-activate.org/

مزایای استفاده از chatGPT

محیط ChatGPT
 • در حال حاضر استفاده از چت جی پی تی رایگان است.
 • طبق تحقیقاتی که انجام شده است، chatGPT حدود ۱۷۵ میلیارد پارامتر دارد.
 • قابلیت شخصی‌سازی وجود دارد، این قابلیت در chatGPT وجود دارد که برای یک زبان خاص صنعت یا شرکتی تنظیم شود.
 • می‌تواند به طور خودکار تمام کارها را انجام دهد که این موضوع می‌تواند باعث صرفه جویی در زمان می‎شود.
 • این امکان وجود دارد که ChatGPT را در سیستم خدمات مشتری ادغام کرده تا پاسخ‌های سریع و دقیق‌تری را به مشتریان ارائه دهید.
 • با تجزیه، تحلیل و تحقیق در مورد داده‌ها در صنایع مختلف منجر به افزایش بهره وری می‌شود.
 • سوالی که با رونمایی از این ربات ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرد، این بود که آیا آینده شغلی افراد توسط chatGPT به خطر خواهد افتاد؟ باید گفت این ربات خطرناک نخواهد بود، بلکه می‌تواند یک بستر بسیار مناسب جهت بهبود و پیشرفت کسب و کار را فراهم کند.
 • همانطور که اشاره شد آموزش چت جی پی تی به گونه‌ای است که پاسخ‌های توهین‌آمیز ارائه ندهد، در نتیجه اگر سوالاتی که پرسیده می‌شود جز سوالات غیرمنطقی یا توهین‌آمیز باشند، قطعاً پاسخی دریافت نخواهید کرد.

معایب استفاده از chatGPT

 • با توجه به اینکه چت جی پی تی در مراحل اولیه فعالیت خودش است، این امکان وجود دارد برای برخی از تغییرات مدتی از دسترس خارج شود.
 • اگر به طور مداوم از این ربات استفاده کنید، به مرور زمان متوجه خواهید شد که برخی از پاسخ‌هایی که دریافت می‌کنید تکراری هستند.
 • در بسیاری از مدارس استفاده از chatGPT کاملا ممنوع شده است. اما به جای ممنوعیت استفاده از این ربات، بهتر است نحوه استفاده اخلاقی آن را به دانش آموزان آموزش داد.
 • در موارد خاصی chatGPT ممکن است قفل کرده و پاسخی به شما ارائه ندهد، تنها با تغییر یک یا دو کلمه می‌توانید پاسخ خود را دریافت کنید.
 • نمی‌توان ChatGPT را جایگزین گوگل در نظر گرفت، چرا که گوگل خدماتی بسیار دقیق‌تر و گسترده‌تر ارائه می‌دهد.
 • به دلیل ‌عدم آگاهی و درک می‌تواند پاسخ‌های نامربوط یا بی‌معنی ارائه دهد.
 • با توجه به اینکه ChatGPT بر اساس داده‌ها آموزش داده شده است، اگر به درستی نظارت نشود می‌تواند یک محتوای توهین‌آمیز تولید کند.
 • گاهی ممکن است برای پاسخ به برخی از سوالات نیاز به استدلال عقل باشد، که این موضوع با مشکل رو به رو خواهد بود.
 • این ربات اتکا به داده آموزشی است. عملکرد ChatGPT به گونه‌ای است که کاملاً با کمیت و کیفیت داده‌های آموزشی ارتباط مستقیم دارد.

کاربرد chatGPT

کاربرد چت جی پی تی chatgpt

آنچه در چت جی پی تی اهمیت دارد این است که میزان کیفیت خروجی و کیفیت ورودی، رابطه مستقیم دارند. در بسیاری از حوزه‌ها و بخش‌ها می‌توان از این ابزار استفاده بهینه کرد. با توجه به اینکه این ربات از طریق بازخوردهای انسانی آموزش دیده است، می‌تواند تشخیص دهد که در هنگام پرسیدن سؤال چه منظوری دارید.(یکی از چیزهایی که تو این ربات واقعا دوست دارم :))

از طریق این ربات هرگونه سوالی پاسخ داده می‌شود چرا که مبتنی بر هوش مصنوعی تولید شده است. از معادلات پیچیده فیزیک و ریاضی تا برنامه‌نویسی را به راحتی درک می‌کند و مسائل پیچیده را در زمانی بسیار کوتاهی به طور دقیق حل می‌کند. از جمله کارهایی که می‌توانید از طریق chatGPT انجام دهید، کدنویسی است. در آینده‌ای نه چندان دور می‌توان از chatGPT برای کدنویسی استفاده و به طور کلی فضای برنامه‌نویسی را تغییر داد. علاوه بر این انجام برخی از محاسبات و اثبات‌های ریاضی را به راحتی انجام می‌دهد.

این ربات می‌تواند به عنوان یک ابزار برای تولید محتوا مورد استفاده قرار گیرد و برای توضیحات محصول، پست‌های رسانه اجتماعی و مقاله‌های وب سایت‌ها به طور خودکار محتوا تولید کند. نوشتن یک محتوا که می‌تواند داستانی یا غیر داستانی باشد، ترجمه متون از زبان مبدا به زبان مقصد، تولید انواع متون، خلاصه کردن متن از دیگر قابلیت‌های این ربات است. حتی با دستور کاربر می‌تواند به راحتی در مدت زمان کوتاهی یک آهنگ را بنویسد یا به کاربر کمک کند سبک نوشتاری خود را تغییر دهد.

آنچه بیشتر کاربران را متعجب کرده است این است که می‌تواند به عنوان یک انسان با کاربر مکالمه انجام دهد. بدین ترتیب یک مکالمه بی‌نقص را می‌توانید با هوش مصنوعی Chatbot تجربه کنید. از شگفتی‌های دیگر این ربات می‌توان به حدس زدن کلمه بعدی در جمله اشاره کرد چرا که بر اساس مدل (large language model) پیاده‌سازی شده است. به طور کلی آنچه کمک می‌کند تا این ربات بتواند پاسخ‌های مناسبی را به کاربر بدهد استفاده از لایه LHF (Reinforcement Learning with Human Feedback) است.

سخن پایانی

در دنیای امروز که دانش و تکنولوژی سرعت گرفته است، هوش مصنوعی نیز شگفتی‌های زیادی را به ارمغان آورده است. چت جی پی تی ChatGPT که از محصولات هوش مصنوعی است توانسته برای بسیاری از کسب وکارها مفید واقع شود. حال که با این ربات همه کاره آشنا شدید، می‌توانید با تغییر آی پی ایران از این ربات استفاده بهینه داشته باشید.

سوالات متداول چت جی پی تی ChatGPT

آیا chatGPT رایگان است و در ایران قابل استفاده است؟

ChatGPT یک ابزار کاملا رایگان است و هر شخصی می تواند از آن در ایران استفاده کند ولی با توجه به محدودیت های اینترنت و فیلترشکن این وبسایت کمی با تاخیر و به سختی باز می شود پس باید صبور باشید و پیشنهاد میکنیم وارد سایت الهام کشاورز شوید تا از تمامی توضیحات ChatGPT مطلع شوید.

چطور ربات ChatGPT را فعال و نصب کنیم؟

با چند کلیک ساده می‌توانید به راحتی از این ربات استفاده کنید. وارد سایت رسمی OpenAI شوید و قسمت ChatGPT را انتخاب کنید. سپس گزینه Try ChatGPT را کلیک کنید … جهت دیدن ادامه توضیحات وارد سایت شوید 🙂

4.7/5 - (4 امتیاز)

کشاورزمشاهده نوشته ها

Avatar for کشاورز

من الهام کشاورز هستم و از سال 92 به صورت تخصصی در حوزه سئو فعالیت میکنم و درحال حاضر مدرس این حوزه هستم.

2 نظر از کاربران عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *